Ha azt írom, hogy Monty Python, Trainspotting, Gordon Ramsay, Douglas Adams, Doctor Who, Ricky Gervais, Forbidden Planet, Winston Churchill, Sir David Attenborough, Benedict Cumberbatch, David Beckham, Peter Molyneux, David Bowie, a Csengetett, Mylord, George Orwell, Sir Elton John? Akkor mi jut eszedbe azon kívül, hogy jézusom, mennyi tulajdonnév!? Remélem, hogy az Egyesült Királyság ugrik be, ahonnan már annyi király/autentikus/eszement szórakoztató dolog jött!
Nos, 1977. február 26-án egy vadonatúj brit sci-fi antológia robbant be a kioszkokba, amely úgy hirdette magát, mint „a Galaxis Legnagyobb Képregénye”. És nem csak a szokatlan méretre gondolhattak! A 2000 AD rendhagyó ötleteivel, punk-lázadó stílusával, az arcodba mászó rajzaival és kőkemény hőseivel (pontosabban antihőseivel!) azonnal kultikussá vált. Negyvennyolc év és többezer szám, vagyis „prog” után a magazin ma is dübörög, miközben új olvasókat ránt be a heti adag „thrill-powerrel”, ami akkor generálódik, ha 2000 AD-t olvasol.
Ha unod a mainstreamet, viszont érted és érzed a fanyar humort, a formabontó ötleteket, és szereted, ha meglepnek, sőt sokkolnak, újra és újra, akkor ne tovább (vagyis de-de, olvass csak tovább:D), mert megtaláltad, ami Neked kell!



2000 AD idővonal – A legfontosabb mérföldkövek
- 1977 – Prog 1: a debütáló szám, benne „Space Spinner” nevű piros műanyag frizbi, amit minden gyerek azonnal elveszített és ami azóta többszáz fontért megy el a különböző aukciós oldalakon!
- 1977 – Prog 2: színre lép Judge Dredd, John Wagner és Carlos Ezquerra talár és rizsporps paróka helyett fegyverrel és gondolkodás nélkül igazságot osztó futurisztikus bírója.
- 1979 – Prog 119: bemutatkozik az ABC Warriors, a legmenőbb harci robot-kommandó.
- 1981 – Prog 228: a kék bőrű szuperkatona, Rogue Trooper csatlakozik a 2000 AD állandó csapatához.
- 1983 – Prog 330: a kelta bárd, Sláine útnak indul „brain-biter” fejszéjével.
- 1989 – „The Horned God”: Sláine-eposz, ami új szintre emelte a festett és a fantasy képregényeket is.
- 1990 – debütál a Dredd Megazine: A 2000 AD havonta megjelenő nagytestvéreként elindul és azóta is hömpölyög tovább a 100+ oldalas megazin!
- 1995 & 2012 – Filmek: A Sylvester Stallone-féle Judge Dredd, majd a kult-klasszikussá váló Dredd Karl Urbannel.
- 2000 – Rebellion hatalomátvétel: a kiadó megveszi a magazint, digitális korszak indul (ezzel a váltással a 2000AD a hatodik (!) kiadóját éli túl!
- 2025 – Jön a Rogue Trooper mozifilm és a 2000 AD Annual 2025!

Fun facts
- A fiktív szerkesztő, Tharg alias TMO egy punkfrizurás, droidokat kizsákmányoló űrlény, akiről Alan Moore comic stripeket is készített!
- A „prog” a program szóból jön, mivel jópofának gondolták, hogy a jövőben minden programalapú lesz
- Miért 2000 AD? Mert Millsék úgy gondolták, hogy a munkájuk tuti nem éri meg az ezredfordulót! Szerencsére tévedtek! 😀
- John Wagner a kezdetektől napjainkig (kb. 45 éve) írja Dredd sztorijait, biztosítva ezzel a koherenciát (és ő írta az ‘A History of Violence’ c. graphic novelt, amiből Cronenberberg zseniális filmet csinált Viggo Mortensennel)
FONTOSABB KARAKTEREK (bökj a háromszögre a lenyíló szöveghez!)
Judge Dredd – A törvény maga
Mega-City One rettegett törvényszolgája, aki egy személyben bíró, esküdtszék és hóhér. Dredd könyörtelen pragmatizmusa egyszerre kritika és paródia az autoriter rendszerekről. A sisakja alatt rejlő arcot sosem látjuk, pontosabban egyszer levetették vele a sisakját, de az arcát direkt kitakarták – mert a törvénynek nincs arca. Olvastad már az Apocalypse War saga-t?
Strontium Dog – Johnny Alpha vadászata
A jövő mutáns fejvadásza átlát a falakon és vörösen izzó szemekkel olvassa a gondolataidat, mielőtt meghúzza a ravaszt. A „Strontium” atomkori utalás: az atomtemetők sugárzásától született mutánsokra. A tragikus Portrait of a Mutant sztori ijesztő aktualitással szól a társadalmi kirekesztésről – figyelmeztető mese ma is.
Rogue Trooper – A kék árnyék a Nu-Földön
Laboratóriumban fejlesztett GI, azaz génmanipulált gyalogoskatona, testében biokémiai fegyverekkel és elesett bajtársai személyiségével, sisakjában „Helm”, puskájában „Gunnar”, hátizsákjában „Bagman”. Ha a Fort Neuro sztorija vagy az új, 2025-re várható animációs film ígérete nem ráz fel, akkor már semmi sem fog!
Nemesis the Warlock – Démon az igazságért
Pat Mills és Kevin O’Neill démoni szabadságharcos hőse, aki fanatikus kitartással rúgja szét Torquemada fasiszta birodalmát, miközben ő maga is elvész a hős-antihős-gonosz Bermuda háromszögben. Abszurd horror-opera, heavy-metal borítókkal – 10 „kötetet” megért epikus történet, ami máig sokkol.
Sláine – Kelta barbár, időtorzító
Amikor Sláine mac Roth előkapja a „warp-spasm” képességét, akkor szó szerint megcsavarja a teret és az időt az ellensége körül. A The Horned God Simon Bisley festményeivel a ’80-as évek egyik legszebb, többszörös díjnyertes fantasy képregénye lett.
Durham Red – A vérszomjas antihős
A Strontium Dog spin-offja ez a vörös hajú vámpír-mutáns, aki Johnny Alpha sidekick-szeretőjeként indul, de aztán önálló történeteket kapott. Horror és western futurista koktélja – 100% guilty pleasure.
ABC Warriors – Háborús robotok Ligája
Hét acélszívű hős, akik „Háborútól Háborúig” irtják a káoszt. És az az ábécé, nem az az abécé… hanem az atomfegyverekre, a bakteriális és a kémiai hadviselésre, utal, jó mi? A steampunk és a mecha-őrület találkozása 1979-ből.

Ne legyél már nonscrot! Miért hagynál ki egy ilyen vinglop hudsockot?!
Fogalmad sincs, hogy ez mit jelent? Nem vagy egyedül! Őrült brit barátaink saját szlenget is alkottak, amiket az alien editor Tharg, az olvasók és az írók is előszeretettel használnak. Ha azt mondom zarjaz, akkor azt jelenti fantasztikus! De ha Seta Thargo akarsz lenni – ez azt jelenti, hogy megvan Neked az összes 2000 AD szám -, akkor bizony össze kell kapnod magad, mert most jelenik meg a 2437. szám a sorban! De a nagytestvér Dredd Megazin is scrotnig (nagyon jó) és abból még „csak” a 481. számnál tartunk! A nonscrot jelentését pedig meg lehet nézni itt: https://en.wikipedia.org/wiki/Tharg_the_Mighty

FONTOSABB ALKOTÓK



- Alan Moore – Mielőtt megírta a Watchmen-t írta, itt született The Ballad of Halo Jones és a zseniális „DR & Quinch” agyrobbantó humora.
- Garth Ennis – A Preacher atyja az első sztorijait (Time Flies, True Faith) a 2000 AD oldalain követte el.
- Grant Morrison – Az időn és dimenzión át csavaró Zenith szuperhős-saga itt látta meg a napfényt.
- Pat Mills – A „brit képregények keresztapja”, a 2000 AD alapító szerkesztője és az állandó karaktergárda nagyobbik részének teremtője és a lista többi szereplőjének mentora.
- John Wagner – A fő Dredd-író négy évtizede; nélküle nem létezne Mega-City One és valószínűleg a karakter is egy óriási katyvasz lenne, lásd Marvel és DC emblematikus hőseit.
- Brian Bolland – A leghíresebb Dredd-borítóguru, később az ikonikus Batman történet, a The Killing Joke rajzolója
- Simon Bisley – Az Eisner-díjas autodidakta művész, aki Sláine és Dredd kalandjain edződött még mielőtt a világ megismerte a nevét a Lobo, a Verotik és a Danzig képregények és albumborítók révén.
- Kevin O’Neill – A Nemesis és később a League of Extraordinary Gentlemen egyedi rajstílusáról ismert alkotója. .



TOP 10 SZTORI, AMIT AJÁNLUNK!
- Judge Dredd: The Apocalypse War (1982) – atomháború, 400 oldalas eposz, a kötelező Dredd-sztori!
- Sláine: The Horned God (1989) – festett fantasy mestermunka az ír barbár-harcossal.
- Strontium Dog: Portrait of a Mutant (1981) – forradalom a jövőben.
- Nemesis the Warlock: Book III (1984) – űrfasiszták vs. démonhippik.
- Rogue Trooper: Fort Neuro (1982) – őrület a frontvonalon.
- ABC Warriors: The Black Hole (1988) – dimenzió-szaggató mechaopera.
- Judge Dredd: Day of Chaos (2011-12) – vírus-pandémia, profetikus hidegzuhany.
- Judge Dredd: Origins (2006-07) – végre fény derül a bíró-rendszer születésére.
- Sláine: Warrior’s Dawn (1983) – az ősi mítoszok reneszánsza.
- Strontium Dog: The Ragnarok Job (1995) – viking hangulat űrruhában.
MIÉRT OLVASS 2000 AD-T?



- Mert Terry Pratchett szerint (aki szintén brit!) a 2000 AD a világ legnagyszerűbb képregénye!
- Szatíra, társadalomkritika, néha brutális, non-pc, erőszakos, tele cliffhangerrel, angol nyelvi leleményekkel, szóviccekkel, ezerféle stílus ötvöződik és ezért mindenki megtalálhatja a neki tetszőt benne!
- Heti adag cyber-punk, fantasy, sci-fi és horror és még sok más zsáner, szóval tuti nem fogsz unatkozni, mert rövid, változatos és szórakoztató történetek találsz egy helyen!
- Minden nagy brit képregény-sztár innen indult, Ennis, Moore, Grant, Bolland, O’Neill, Morrison és társaik itt bontogatták szárnyaikat, mielőtt elindultak a világhír felé a tengerentúlon!
- Betekintést ad brit popkultúrába – és a minden számban megtalálható Tharg’s Nerve Centre oldal csomó érdekes infót és olvasnivalót rejt!
- Digitálisan fillérekért elérhető, ha jókat akarsz olvasni, printben pedig egyedi és értékálló kincsekre bukkanhatsz, ráadásul élethosszig célt kapsz, ha minden progot össze akarsz gyűjteni! 😉
HOL LEHET BESZEREZNI?
Hát persze, hogy elsősorban a ComicZone-on! Most érkezett 150+ darab 2000 AD füzet, böngéssz köztük és vedd meg őket, mielőtt a többi fanatikus rajongó lecsap rájuk!
- Digitális előfizetés – iOS/Android app, DRM-mentes PDF/CBZ letöltéssel. Ha spórolni akarsz a polchelyen!
- Print előfizetés – Rebellion webshop: első szám ingyen, postai kézbesítés bárhová viszonylag baráti áron (rendelhető a ComicZone-on keresztül is: https://comiczone.hu/egyedi-megrendelesek/.
BELE SZERETNÉL OLVASNI? TESSÉK ITT AZ EGYIK INGYENES DREDD SZTORIJUK 129 OLDALON!
Hogyan változott a 2000 AD füzet formátuma, mérete a kezdetektől napjainkig?
Prog száma | Méret (szélesség x magasság mm-ben) | Méret (szélesség x magasság inch-ben) |
1-109-ig | 240 x 280 | 9.5 x 11 |
110-127-ig | 215 x 280 | 8,5 x 11 |
128-519-ig | 240 x 280 | 9,5 x 11 |
520-1032-ig | 230 x 300 | 9 x 11,75 |
1033-1199-ig | 210 x 300 | 8,25 x 11,75 |
1200-1370-ig | 195 x 300 | 7,75 x 11,75 |
1371-től napjainkig | 210 x 280 | 8,25 x 11 |
Reméljük, hogy tetszett az összefoglalónk! A kommentekben jelezzétek, ha van észrevételetek akár a tartalommal, akár a megjelenítéssel kapcsolatban!
1 megjegyzés
morzsolyaa
Ez nagyon szuper 😃